Co radzi dentysta po wstawieniu implantów zębów?

Co należy robić po implantacji ?  Implantacja to zabieg wymagający biorąc pod uwagę pacjenta. Gojenie się tkanek oraz przyzwyczajenia organizmu do implantu potrzebuje czasu, przez co osoba przyjdzie na takie leczenie musi z uwagą o siebie zadbać. Zazwyczaj po zabiegu formuje się opuchlizna dziąseł, co należy łagodzić zimnymi okładami. Na przykład przykładając specjalne woreczki żelowe dostępne w aptece do schładzania w lodówce.

Na początku należy także unikać bardzo ciepłych potraw oraz zastosować dietę półpłynną. Nie wolno używać sfery jamy ustnej, gdzie zaaplikowano implant, aby dziąsło mogło odnawiać się w spokoju. Dentyści odradzają również sprawdzanie placami lub językiem operowanego miejsca, by zmniejszyć ryzyko podrażnień lub zakażenia. Powinno się również odstawić alkohol oraz papierosy, dlatego że rozciągają czas gojenia się tkanek. Ponadto co najmniej na czas  mniej więcej miesiąca nie wolno wykonywać wysiłku fizycznego.

Szczególnie ważne w takiej sytuacji jest wykonywanie zaleceń dentysty. Zwłaszcza w stosunku do używania środków przeciwbólowych i antybiotyków. Samodzielne zwiększanie dawek bez zgody lekarza może stać się zagrożeniem dla zdrowia. Warto również płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Posiadają one działanie odkażające, łagodzące i przeciwbakteryjne. Natomiast w ciągu szorowania zębów, powinno się unikać miejsca zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Obowiązkowe jest także pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz zgłaszanie się do dentysty, kiedy tylko zauważy się niepokojące objawy.